İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

Özellikle ergenlerin ve genç yetişkinlerin sorunu olan sivilceler ile mücadelede sıklıkla sorulan sorulardan birisi de iltihaplı sivilce nasıl geçer sorusu olmaktadır. Bu sorunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Zira sivilcenin oluşumuna neden olan faktörler birbirinden farklı olabilmektedir. Genel olarak kalça, yüz, omuz ve sırt bölgelerinde görülen iltihaplı sivilceler deride bulunan gözeneklerin tıkanması sebebiyle oluşmaktadır. Bu gözeneklerin tıkanmasına sebep olan unsurlar ise çok fazla yağlı yemek yenilmesi, temizliğe riayet edilmemesi, hormonsal bozukluklar, aşırı stres, sağlıksız ve düzensiz beslenme gibi sayılabilir.

Peki iltihaplı sivilce nasıl geçer? Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tedavi Yöntemleri

İltihaplı sivilce tedavisi için doktorunuza başvurmak da fayda vardır. Ancak bu ilaçların da yan etkileri olduğu söylendiğinden düzenli kan testleri yapılmalı ve ardından kullanılmaya başlanmalıdır. Ancak ilaç tedavisinin yanı sıra başlangıç aşamasında olan sivilceler için bazı yöntemler uygulanabilir.

Limon

İltihaplı sivilceleri kurutmada asidik özelliği bulunan limon son derece önemli olmaktadır. Ancak hassas cilde sahip olan bireyler için limonun tavsiye edilmediğini belirtmeliyiz. Limonu ince bir şekilde dilimleyerek sivilcenin olduğu noktaya koymanız ve 10 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir. Ardından ise yüzünüzü soğuk suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Bu uygulamayı yüzünüz sivilcelerden arınana kadar günde 2 kez uygulamanız gerekmektedir. Eğer yüzünüz hassas ise bu durumda gül suyu ile limon karışımı yaparak kullanmanız mümkündür.

Sirke

Cildinizin PH dengesini düzenleyecek olan sirke, hem bakterilerden korurken hem de tıkanan gözenekleri açmaktadır. Burada yapılması gereken 2-3 tatlı kaşığı kadar daha önceden kaynatılmış ve soğutulmuş su ile 1 tatlı kaşığı sirkeyi karıştırmak ardından da yüzünüze sürmektir. Ancak sürme işlemleri sırasında elinizi değil pamuklu ürünleri kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede daha hijyenik bir şekilde temizleme yapabilirsiniz. Sürdükten sonra yüzünüzde 10 dakika kadar durması ardından da su ile durulamanız gerekmektedir. Bu işlemi günde 1 veya iki kez tekrarlamanızda fayda bulunmaktadır.

İltihaplı sivilce nasıl geçer sorusuna sirke ile verdiğimiz bu cevaba ek olarak sirke ile suyu karıştırıp içme yöntemini de sizlere aktarıyoruz. Bu yöntemde bir bardak ılık su içerisine bir tatlı kaşığı sirke döküp karıştırmanız gerekmektedir. Ardından ise bu suyu içmelisiniz. Günde 2 defa içeceğiniz bu karışım vücudunuzun PH oranının dengelenmesini sağlayacak ve yağ gözeneklerini açacaktır.

Salatalık

Kadınların yüzlerine maske olarak uyguladıkları salatalıkları sizler de sivilceler için kullanabilirsiniz. Bu sayede sivilcelerin iltihaplı kısımları kuruyacaktır. Ayrıca salatalığı dilimledikten sonra blender vasıtasıyla ezip suyunu çıkartabilir bunu da 20 dakika kadar buzdolabınızda bekletebilirsiniz. Ardından da yine pamuklu ürünler kullanarak bu suyu yüzünüze sürebilirsiniz. Yüzünüze sürdüğünüz salatalık suyu ile birlikte 15-20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü durulayabilirsiniz. Bu uygulamayı günde 2 ya da 3 defa olmak üzere birkaç gün boyunca uygulamaya devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir