Kilo Almanın Yolları, Kilo Alma Diyeti

Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenler için bu yazımızda yer alan kilo almanın yolları kilo alma diyeti son derece faydalı olacaktır. Genellikle insanlar kilo vermek isteseler de kilo almak isteyenler de azımsanamayacak kadar çoktur. Bu amaçla ilaç ya da çeşitli gıda takviyeleri kullanılıyor olsa da bunlar son derece sağlıksızdır. Sağlıklı kilo alma yolları ise düzenli ve bilinçli beslenmekten geçmektedir. Bunun için çeşitli programlar aracılığıyla boy kilo endeksinizi hesaplayabilir ve ardından da sizler için gerekli olan kaloriyi tespit edebilirsiniz.

Ancak her bir vücudun metabolizma hızı birbirinden farklı olduğu için son ayarlamaları sizlerin yapması gerekmektedir. Bu kapsamda kilo almak için gerekli birkaç püf noktayı sizlerle paylaşacağız.

Sağlıklı Kilo Alma

Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek için muhakkak egzersiz yapmak gerekmektedir. Yapılan egzersizler sayesinde kas ağırlığı artacaktır. Ancak egzersizin yanına kalori alımına da özen göstermek gerekmektedir. Kalori alımında ise karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketmek sizler için daha faydalı olacaktır. Ancak bu sadece karbonhidrat tüketin anlamına gelmemektedir.

Abur cubur tüketiminden uzak durmalı bunun yerine daha sağlıklı olan kuruyemişlere yönelmelisiniz. Ayrıca metabolizma hızınızın yavaş olduğu akşam saatlerinde yediğiniz şeylerin kiloya dönüşme oranları daha yüksek olmaktadır. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken yatmadan en az iki saat önce yemek yenilmesidir. Aksi takdirde mideniz çok dolu olacağından sizleri uyku sırasında rahatsız edecektir.

Ana ve Ara Öğünler

Kilo almak için sürekli yemek yemeniz gerekmemektedir. Düzenli bir şekilde yemeniz yeterli olacaktır. Bunun için de sabah ve akşam olmak üzere iki ana öğün ve arada da iki ara öğün yapmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle egzersizlerden sonra karbonhidrat ve protein bakımından zengin ürünleri tüketerek kilo alma sürecinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Kilo Alma Diyeti

Kilo almanın yolları kilo diyeti kapsamında sizler de bahsedeceğimiz hususlara riayet ederek sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Kilo alma diyeti yapacaklar için ilk olarak sabah kahvaltıda 1 dilim tahıl ekmeği bunun yanına da fıstık ezmesi tavsiye edilmektedir. Akşam öğünlerinde ise makarna, pilav ve ekmek gibi karbonhidrat oranı yüksek besinler tüketin. Ara öğünlerde ise son derece besleyici olan fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler tüketin.

Bunların yanı sıra kilo almanın yolları kilo diyeti kapsamında iştah açıcı besinler tüketerek daha fazla yemenizi sağlayabilirsiniz. Bu kapsamda baharat kullanımını artırabilirsiniz ve yemek sırasında ya da öncesinde su tüketiminizi bitirebilirsiniz. Et, tavuk, balık, süt ve süt ürünlerine sıklıkla tüketerek hem sağlıklı hem de yüksek kalorili bir şekilde beslenebilirsiniz.

Kahvaltıda çay yerine sıcak süt ve pekmez karışımı yaparak içebilirsiniz. Ayrıca tatlıların içerisine ceviz ekleyerek kalori miktarlarını da artırabilir aynı zamanda da daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir